e-dergi aboneliği

Açık Öğretim

Açık Öğretim

Açık öğretim kurumlarını, "Açık Öğretim Ortaokulu", "Açık Öğretim Lisesi", "Mesleki Açık Öğretim Lisesi", "Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Lisesi" oluşturur. Ayrıca "Açık Yükseköğretim Programları"nın uygulandığı yükseköğretim kurumları da vardır.

 

Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda, gelişmiş iletişim araçlarını ve yeni teknolojileri kullanarak, ilköğretimini tamamlayamayan ve zorunlu ilköğretim yaş sınırını aşan yetişkinlerin, ilköğretimlerini tamamlayabilmelerine olanak tanır. Merkezî sistemle uzaktan öğretim veren bir ilköğretim kurumudur.

 

İl veya ilçe düzeyinde açık öğretim hizmetlerini yürütecek açık öğretim büroları oluşturulur. Bu bürolar, öğrencilerle ilgili iş ve işlemleri yapmak, öğrencilerin talepleri hâlinde il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen okul veya kurumlarda kurs niteliğindeki eğitimle ilgili önlemleri almak, öğrencilere rehberlik ve danışmanlık yapmakla görevlidir. Başvuru koşullarını taşıyanlar, yıl boyunca resmî tatil günleri dışında mesai saatlerinde olmak üzere açık öğretim bürolarına başvurarak aday kayıtlarını yaptırabilirler. Okulun 8'inci sınıfını bitirenlere açık ortaöğretim okulu diploması verilir.   

 

Ayrıntılı bilgiye http://aio.meb.gov.tr internet adresi, irtibat büroları yoluyla ulaşılabilir.

 

 
 

İlgili dokümanlar

Kayıtlı dökuman bulunamadı.
Bu web sitesi Avrupa Birliği'nin mali desteği ile üretilmiştir. Web sitesinin içeriğinden GET German Education and Training GmbH/British Council/EDUSER Danışmanlık
Hizmetleri Konsorsiyumu sorumludur. Web sitesinin içeriği Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
iKGPRO Milli Eğitim Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı British Council Icon Institute Eduser