e-dergi aboneliği

Ulusal Konferans Şanlıurfa'da Gerçekleştirildi

KEP KAPSAMINDAKİ 89 HİBE PROJENİN  SONUÇLARI  AÇIKLANDI.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 3 Mayıs 2011’de başlatılan, %100 Okuyan ve Üreten Türkiye iddiasını gerçekleştirmeyi amaçlayan, Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Operasyonu’nun  Hibe Programı I (KEP) Konferansı 19 Mart 2013 günü Şanlıurfa’da yapıldı.  Ulusal Konferans ile Hibe Program sonuçlarının ilgili taraflarla paylaşılması, kamuoyuna duyurularak yaygınlaştırılması ve bu sayede projenin, daha geniş ve kalıcı etki yaratması amaçlandı.

 

Konferansa, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba, ilgili bakanlık yetkilileri, proje uzmanları, projelerin paydaşları, hibe faydalanıcılarının temsilcileri, gönüllüler, veliler ve kız çocukları ile birlikte 200 davetli katıldı.

 

Şanlıurfa Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Korosu’nun eşliğinde söylenen İstiklâl Marşı ile açılan Konferans’ta ilk sözü katılımcılara hoş geldiniz demek üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç.Dr. Ömer Açıkgöz aldı.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Sektör Yöneticisi Virve Vimpari’nin Avrupa Birliği’nin Projeye bakış açısını ortaya koyan konuşmasında, Projeden kişisel olarak da heyecan duyduğu vurgusu  ilk anda dikkatleri çekerken, İngilizce yaptığı konuşmada memleketi Finlandiya’dan ve ailesinden örnekleri Türkçe anlatması Konferansın havasını değiştirdi. Aynı dilin konuşulmasıyla sınırlar kalktı ve   Vimpari’nin samimi sözleri, bütün katılımcıların kız çocuklarının eğitim düzeylerinin arttırılması konusunda duydukları heyecanı arttırdı.

 

Salon bu duygusal atmosferdeyken Zeynep Dal’ın yazdığı, Mustafa Gümüş’ün yönettiği “Okumak Benim de Hakkım” adlı kısa oyunda rol alan öğrencilerin her biri farklı sebeplerle okula devam sorunu yaşayan kız öğrencilerin sesi oldular ve onların sözleri, kız çocuklarının gerçeğini bir tokat etkisiyle Konferansa taşındı. Katılımcıların uzun alkışı bunun açık bir göstergesiydi.

 

KEP’in uygulandığı, Düzey II Bölgesindeki 43 il arasında kız çocuklarının okullulaşma oranlarının daha düşük olduğu 16 ilden biri olan Şanlıurfa’nın  Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’da nüfus yapısı, nüfus artışı, okul çağındakiler ve  okullulaşmanın zorluklarından söz ettiği konuşmasında,  kız çocuklarının okula kazandırılmasının eğitimde temel sorunlardan biri olduğunu belirtti. Şanlıurfa’da yerel yönetimin bu konuda yürütülen çalışmaları sonuna kadar desteklediğini, aynı yaklaşımın bundan sonra da devam edeceğini vurguladı.

 

MEB Müsteşar Yardımcısı ve aynı zamanda KEP’in Kıdemli Proje Sorumlusu Salih Çelik, Millî Eğitim Bakanlığının özellikle son on yılda yaptığı yapısal değişiklikler ve yürüttüğü projelerle okul öncesinden başlayarak özellikle ilköğretimde kız çocuklarının okullulaşmasında yakalanan başarının üzerinde durdu. Çelik, KEP ile bu kez ortaöğretim çağındaki kız çocuklarının okullulaşma oranlarının artırılması, okul terklerinin azaltılması ve mesleki eğitimle iş dünyası arasındaki bağın güçlendirilmesiyle insan kaynağına yatırımların artırılmasının hedeflendiğini anlattı.

 

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç sahneye çıktığında, sergilenen kısa oyundan etkilendiğini belli ederek, oyunda çizilen tablonun söyleyecek söz bırakmadığını, artık konuşmak değil çalışmak zamanı olduğunu ifade ederek salondakilerin ortak duygularının dile getirdi.  

 

KEP Hibe programının genel olarak değerlendirildiği bölümde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanı Kamran Kuru, Projenin Avrupa Birliği IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı içindeki yerini, KEP operasyon yöneticisi ve sözleşme makamı olarak Bakanlığının Projeye bakışını ve Projeden beklentilerini anlattı.

 

Başta Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın desteklediği, MEB’in merkez ve taşra teşkilatı, il ve ilçelerin üst düzey yöneticileri, yerel düzeyde karar vericiler, akademisyenler, STK’lar, öğretmenler, anne-babalar, veliler ve yerel kanaat önderleriyle topyekûn bir çalışma olan KEP’in Şanlıurfa’da en önemli destekçilerinden biri, pek çok sivil girişime öncülük eden Aziz Kutluay da kanaat önderleri adına konuştu. Kutluay, bir Şanlıurfalının gözünden Şanlıurfa’da eğitim konusuna nasıl bakıldığını, yörenin toplumsal değerlerini, kız çocuklarının eğitiminin önündeki engelleri ve bu engelleri kaldırmak için Şanlıurfa’da yürütülen çabaları ve özel olarak KEP’i ve verdikleri desteği, kendine özgü üslubuyla katılımcıların ilgisini çekecek örnek ve benzetmelerle renklendirerek ortaya koydu.

 

KEP İletişim ve Halkla İlişkiler Ana Uzmanı Tuba Çameli 16 ilde İl Operasyon Koordinasyon Ekiplerinin gayretli, heyecanlı çalışmalarını fotoğraflar eşliğinde anlatırken, dinleyenler hem KEP’e emeği geçenleri daha yakından tanıma olanağı buldular hem onların hangi koşullarda, nelerle karşılaşarak çabalarını sürdürdüklerini öğrendiler hem de okuma mücadelesi veren kız çocuklarının portrelerine yakından baktılar ve onları daha iyi anladılar. Çameli alandaki heyecanı salona taşıdı.

 

KEP kapsamında yürütülen 89 Hibe Projeden birini, Muş Merkez  Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Melahat  Aydın dinleyenlerle paylaştı.  Melahat Aydın, yürüttükleri hibe proje kapsamında oluşturdukları ekiplerle kimi zaman otomobille kimi zaman at sırtında köy köy gezip ailelerle görüşmeler yaparak bir önceki yıl okulu terk eden kız öğrencileri okula yeniden nasıl kazandırdıklarını, projenin olanaklarıyla okullarında fiziki şartları nasıl değiştirdiklerini, bu değişimin öğrencilerin okula bakışını, okulu sahiplenişini nasıl olumlu yönde etkilediğini gözleri dolarak anlattı.  

 

Son olarak Hibe Uzmanı Jale Velibeyoğlu 43 ilde yürütülen 89 Hibenin kazanımlarını öğrenci, öğretmen, veli ve İl Operasyon Koordinasyon Ekiplerinin yaşadıklarından küçük örnekler vererek aktardı. Jale Velibeyoğlu projelerin yürütülmesini sağlayan heyecan ve coşkuyu Ulusal Konferansa taşırken KEP-2 için de umutları filizlendirdi.

 

Konuşmalar, sunumlar, oyun, KEP için hazırlanan filmlerin gösterimleri ile akıcı geçen Konferansta akılda yer eden anlardan biri, İyi Örnekler Filminde konuşan Perihan, kardeşi ve annelerinin sahneye gelişleri ve Perihan'ın yazdığı mektubun yer aldığı Projenin Final kitabını Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’e sunarken “Buradayız, bizi unutmayın!” deyişiydi.

 

Ulusal Konferans, İl Konferansları ve 9-10 Mayıs’ta Ankara’daki Uluslararası Konferansta buluşmak dileğiyle noktalandı.  

 
 
Bu web sitesi Avrupa Birliği'nin mali desteği ile üretilmiştir. Web sitesinin içeriğinden GET German Education and Training GmbH/British Council/EDUSER Danışmanlık
Hizmetleri Konsorsiyumu sorumludur. Web sitesinin içeriği Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
iKGPRO Milli Eğitim Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı British Council Icon Institute Eduser