e-dergi aboneliği

Temel Eğitim

Temel Eğitim

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

 

Çocuklar en hızlı olarak 0-6 yaş arası dönemde gelişir. Çocukların beyin gelişiminin önemli bir bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanır. Bu dönemde çocukların kaliteli bir etkileşim ortamına ve farklı açılardan desteklenmeye ihtiyacı vardır. Çocukların belirtilen ihtiyaçları, okul öncesi eğitimle karşılanır.

 

Okul öncesi eğitim, çocukların bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimini destekleyerek ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlayarak, onları ilkokula hazırlar. Okul öncesi eğitim kurumlarını, resmi ve özel anaokulları, anasınıfları ve uygulama sınıfları oluşturur.

 

Okul öncesi eğitim kurumları hakkında daha ayrıntılı bilgiye Millî Eğitim Bakanlığının http://tegm.meb.gov.tr adresinden "Okullarımız" ekranına girilerek ulaşılabilir. Belirtilen adresten okul öncesi eğitim kurumlarının bulunduğu il, ilçe ve adları ile adres, telefon ve belgegeçer (faks) numaraları öğrenilebilir.

 

İLKÖĞRETİM

 

İlköğretim kurumları; dört yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile dört yıl süreli, zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkân veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşur. Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik derslere yer verilir. 

 

Millî Eğitim Bakanlığının http://tegm.meb.gov.tr adresinden "Okul Kurum Arama" ekranına girilerek ulaşılabilir. Belirtilen adresten, ilköğretim kurumlarının bulunduğu il, ilçe ve adları ile adres, telefon ve belgegeçer (faks) numaraları öğrenilebilir.

 
 

İlgili dokümanlar

Kayıtlı dökuman bulunamadı.
Bu web sitesi Avrupa Birliği'nin mali desteği ile üretilmiştir. Web sitesinin içeriğinden GET German Education and Training GmbH/British Council/EDUSER Danışmanlık
Hizmetleri Konsorsiyumu sorumludur. Web sitesinin içeriği Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
iKGPRO Milli Eğitim Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı British Council Icon Institute Eduser